Wydarzenia

Dyplom WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie- Książka roku 2023

 Pierwsza publikacja Wydawnictwa Ad Montem

KSIĄŻKĄ ROKU 2023!

 

Dnia 14 czerwca 2024 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na Książkę Roku 2023.
Do konkursu zostało zgłoszonych 87 publikacji, poświęconych Lublinowi i Lubelszczyźnie. Nagrody główne – kryształowe Wawrzyny Pawła Konrada były wręczane w pięciu kategoriach:

1. Książka o Lublinie,
2. Album o Lublinie,
3. Książka o Lubelszczyźnie,
4. Album o Lubelszczyźnie,
5. Publikacja wydana przez bibliotekę z województwa lubelskiego.

Oprócz Wawrzynów Pawła Konrada wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy.

Wyróżnienia w postaci dyplomów uzyskali także autorzy i wydawnictwa, zajmujący drugie miejsca w poszczególnych kategoriach konkursu.

Pierwszą nagrodę  w kategorii Książka o Lublinie

otrzymało nasze Wydawnictwo AD MONTEM – za  składającą się z dwóch tomów i aneksu publikację:

Lublin mało znany. Część II.  Przeszłość zabytkami zapisana.

Na początku 2022 roku poleciłem żonie kupić program do edytorstwa tekstów In Designe, nauczyć się techniki edytorstwa i składać tekst napisanej przeze mnie książki.

Zdjęcia i mapki wykonywaliśmy wspólnie. Nie znając wektorowych technik, „dziubaliśmy” kursorem w programie Paint po poszczególnych polach obrazów, nadając mapkom wyrazistość graficzną.

Nasz wydawniczy duet, przy montażu 640 zdjęć, 33 mapek, trzech planów kościołów oraz 1317 ujętych w ramki ciekawostek sprawdzał się w każdej sytuacji, kiedy do układu graficznego strony trzeba było zmieniać rozmiary tekstu, najczęściej go redukując.

Nasza książka nie odniosłaby sukcesu, gdyby nie solidna, wielokrotna korekta Pani Emilii Melon, która zadbała o poprawność stylistyczno-gramatyczną tekstu oraz o jego formę graficzną. Jesteśmy Jej bardzo wdzięczni za udział w naszym sukcesie.
Czytelników naszej nagrodzonej książki zapraszamy do odkrywania uroków i tajemnic Lublina.

Ad Montem – znaczy: (iść) Do Góry. Wspinajmy się więc razem z czytelnikami na kolejne szczyty.

W imieniu własnym i żony Magdaleny dziękuję Osobom, będącym na promocji naszej książki oraz Wszystkim, którzy szczerze gratulowali nam sukcesu, doceniając wartość naszego dzieła.

Autor – Wojciech Górski

I ty się z tego cieszysz, o Mądrości synu,
Żeś z oklaskami został przyjęty od gminu?
Wszak prawda w oczy kole – jeśli ci gmin klaskał,
To dowód, Filozofie, żeś nie kłuł, lecz głaskał.
Adami Mickiewicz Oklaski

Promocja książki Lublin mało znany.
Część II. Przeszłość zabytkami zapisana

 

Dnia 22 kwietnia 2023 roku w sali konferencyjnej Hotelu Wieniawski w Lublinie odbyła się promocja pierwszej książki, wydanej przez Wydawnictwo Ad Montem.
Zgodnie z tendencją, że wielcy pisarze wydają swoje książki za własne pieniądze, pierwsza publikacja Ad Montem ukazała się bez wsparcia finansowego instytucji kultury. Wynajęcie lokalu na promocję książki też odbyło się z własnych środków właścicieli Wydawnictwa.
Spośród ponad 130 zaproszonych gości (do sali o pojemności około 70 krzeseł zakładając, że „połowa nie przyjdzie”), zgodnie z naszymi przewidywaniami przybyło na promocję 20 osób – znajomych. W trakcie prezentacji książki zjawiła się druga „dwudziestka” – koleżanek i kolegów z liceum Właścicielki Wydawnictwa Ad Montem, organizujących sobie kolejne spotkanie klasowe.
Spośród lokalnych władz nie przybył NIKT.
Spośród miejskich radnych nie przybył NIKT.
Spośród przewodników miejskich nie przybył NIKT.
Spośród instytucji i ośrodków kultury nie przybył NIKT.
Spośród duchownych z zabytkowych kościołów Lublina nie przybył NIKT.
Spośród przedstawicieli lokalnych mediów nie przybył (prawie) NIKT.
Przybyła jedna osoba, ale prywatnie, nie dzieląc się publicznie wrażeniami z promocji książki.
Na promocję nie przybył, mimo złożonej obietnicy, znajomy, doktor historii i pilot wycieczek, który zobowiązał się do publicznej prezentacji książki.
Nie oglądając się na nieobecnych, spodziewając się też, że zadeklarowany autor prezentacji nie przybędzie, punktualnie o godz. 17:00, w atmosferze luzu i swobody, będąc wśród życzliwych osób, Autor książki rozpoczął auto-prezentację, a jego żona, Autorka składu publikacji, operując laptopem, umieszczała na ekranie bardziej interesujące fragmenty książki.
Wydarzenie, jakim była prezentacja książki o Lublinie, liczącej aż 949 stron, zostało całkowicie przemilczane przez lokalne władze i podległe im media. W czym to tak bardzo Autor naraził się lokalnym decydentom, że zastosowały wobec książki solidarną zmowę milczenia?
Na razie książka jest dostępna w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Krakowskie Przedmieście 6. Ciekawe, kiedy lokalna cenzura zabroni wystawiania jej na widok publiczny.
Jak na razie, Autor książki nie spotkał się z ani jednym negatywnym komentarzem na temat nowej publikacji o Lublinie. Jedna przewodniczka miejska, która mimo zaproszenia nie zjawiła się na promocji, kupiła niedawno tę książkę. Dwa dni później wyraziła się, że „w niektórych miejscach książka jest kontrowersyjna”.
Co to znaczy – kontrowersyjny? – Odbiegający od powszechnego trendu, uznanego przez tzw. ekspertów za „jedynie słuszny”. Kontrowersyjny – to znaczy: samodzielnie myślący.
Życzę każdemu z Państwa kontrowersyjności poglądów, wyzwolenia się od pochlebstw i oklasków dla tych, którzy przydzielają koncesje, dotacje, stypendia, nagrody i odznaczenia. A wtedy będziemy mieć bardziej niezależną i bardziej autentyczną kulturę słowa mówionego i pisanego.
Autor