Wydarzenia
Pierwsza publikacja Wydawnictwa Ad Montem
KSIĄŻKĄ ROKU 2023!
Dnia 14 czerwca 2024 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na Książkę Roku 2023.
Do konkursu zostało zgłoszonych 87 publikacji, poświęconych Lublinowi i Lubelszczyźnie. Nagrody główne – kryształowe Wawrzyny Pawła Konrada były wręczane w pięciu kategoriach:
1. Książka o Lublinie,
2. Album o Lublinie,
3. Książka o Lubelszczyźnie,
4. Album o Lubelszczyźnie,
5. Publikacja wydana przez bibliotekę z województwa lubelskiego.
Oprócz Wawrzynów Pawła Konrada wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy.
Wyróżnienia w postaci dyplomów uzyskali także autorzy i wydawnictwa, zajmujący drugie miejsca w poszczególnych kategoriach konkursu.
Pierwszą nagrodę w kategorii – Książka o Lublinie
otrzymało nasze Wydawnictwo AD MONTEM – za składającą się z dwóch tomów i aneksu publikację:
Lublin mało znany. Część II. Przeszłość zabytkami zapisana.
Na początku 2022 roku poleciłem żonie kupić program do edytorstwa tekstów In Designe, nauczyć się techniki edytorstwa i składać tekst napisanej przeze mnie książki.
Zdjęcia i mapki wykonywaliśmy wspólnie. Nie znając wektorowych technik, „dziubaliśmy” kursorem w programie Paint po poszczególnych polach obrazów, nadając mapkom wyrazistość graficzną.
Nasz wydawniczy duet, przy montażu 640 zdjęć, 33 mapek, trzech planów kościołów oraz 1317 ujętych w ramki ciekawostek sprawdzał się w każdej sytuacji, kiedy do układu graficznego strony trzeba było zmieniać rozmiary tekstu, najczęściej go redukując.
Nasza książka nie odniosłaby sukcesu, gdyby nie solidna, wielokrotna korekta Pani Emilii Melon, która zadbała o poprawność stylistyczno-gramatyczną tekstu oraz o jego formę graficzną. Jesteśmy Jej bardzo wdzięczni za udział w naszym sukcesie.
Czytelników naszej nagrodzonej książki zapraszamy do odkrywania uroków i tajemnic Lublina.
Ad Montem – znaczy: (iść) Do Góry. Wspinajmy się więc razem z czytelnikami na kolejne szczyty.
W imieniu własnym i żony Magdaleny dziękuję Osobom, będącym na promocji naszej książki oraz Wszystkim, którzy szczerze gratulowali nam sukcesu, doceniając wartość naszego dzieła.
Autor – Wojciech Górski
I ty się z tego cieszysz, o Mądrości synu,
Żeś z oklaskami został przyjęty od gminu?
Wszak prawda w oczy kole – jeśli ci gmin klaskał,
To dowód, Filozofie, żeś nie kłuł, lecz głaskał.
Adami Mickiewicz Oklaski
Promocja książki Lublin mało znany.
Część II. Przeszłość zabytkami zapisana
Dnia 22 kwietnia 2023 roku w sali konferencyjnej Hotelu Wieniawski w Lublinie odbyła się promocja pierwszej książki, wydanej przez Wydawnictwo Ad Montem.
Zgodnie z tendencją, że wielcy pisarze wydają swoje książki za własne pieniądze, pierwsza publikacja Ad Montem ukazała się bez wsparcia finansowego instytucji kultury. Wynajęcie lokalu na promocję książki też odbyło się z własnych środków właścicieli Wydawnictwa.
Spośród ponad 130 zaproszonych gości (do sali o pojemności około 70 krzeseł zakładając, że „połowa nie przyjdzie”), zgodnie z naszymi przewidywaniami przybyło na promocję 20 osób – znajomych. W trakcie prezentacji książki zjawiła się druga „dwudziestka” – koleżanek i kolegów z liceum Właścicielki Wydawnictwa Ad Montem, organizujących sobie kolejne spotkanie klasowe.
Spośród lokalnych władz nie przybył NIKT.
Spośród miejskich radnych nie przybył NIKT.
Spośród instytucji i ośrodków kultury nie przybył NIKT.
Spośród duchownych z zabytkowych kościołów Lublina nie przybył NIKT.
Spośród przedstawicieli lokalnych mediów nie przybył (prawie) NIKT. Przybyła jedna osoba, ale prywatnie. Spośród przewodników miejskich przybyła tyko jedna osoba.
Na promocję nie przybył, mimo złożonej obietnicy, znajomy, doktor historii i pilot wycieczek, który zobowiązał się do publicznej prezentacji książki.
Nie oglądając się na nieobecnych, spodziewając się też, że zadeklarowany autor prezentacji nie przybędzie, punktualnie o godz. 17:00, w atmosferze luzu i swobody, będąc wśród życzliwych osób, Autor książki rozpoczął auto-prezentację, a jego żona, Autorka składu publikacji, operując laptopem, umieszczała na ekranie bardziej interesujące fragmenty książki.
Wydarzenie, jakim była prezentacja książki o Lublinie, liczącej aż 949 stron, zostało całkowicie przemilczane przez lokalne władze i podległe im media. W czym to tak bardzo Autor naraził się lokalnym decydentom, że zastosowały wobec książki solidarną zmowę milczenia?
Na razie książka jest dostępna w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Krakowskie Przedmieście 6. Ciekawe, kiedy lokalna cenzura zabroni wystawiania jej na widok publiczny.
Jak na razie, Autor książki nie spotkał się z ani jednym negatywnym komentarzem na temat nowej publikacji o Lublinie. Jedna przewodniczka miejska, która mimo zaproszenia nie zjawiła się na promocji, kupiła niedawno tę książkę. Dwa dni później wyraziła się, że „w niektórych miejscach książka jest kontrowersyjna”.
Co to znaczy – kontrowersyjny? – Odbiegający od powszechnego trendu, uznanego przez tzw. ekspertów za „jedynie słuszny”. Kontrowersyjny – to znaczy: samodzielnie myślący.
Życzę każdemu z Państwa kontrowersyjności poglądów, wyzwolenia się od pochlebstw i oklasków dla tych, którzy przydzielają koncesje, dotacje, stypendia, nagrody i odznaczenia. A wtedy będziemy mieć bardziej niezależną i bardziej autentyczną kulturę słowa mówionego i pisanego.
Autor