Zapowiedzi wydawnicze

LUBLIN MAŁO ZNANY. CZĘŚĆ I.B  HISTORIA CZYNAMI SPISYWANA

Autor: Wojciech Górski

Planowany rok wydania: 2023

Jest to druga wersja pierwszej książki Autora, znacznie zmieniona.
Pisząc część II cyklu Lublin mało znany. Przeszłość zabytkami zapisana, Autor z każdym miesiącem coraz bardziej dostrzegał potrzebę rozszerzenia i uzupełnienia pierwszej części cyklu Historia czynami pisana, którą wydaje pod nieco zmienionym tytułem.
Dwa pierwsze rozdziały nowej książki są poprawione i rozszerzone. Autor, przedstawiając Lublin czasów nowożytnych, ukazuje jego wyjątkowość na tle innych miast Rzeczypospolitej i Europy. Twierdzi, że było to miasto szlachecko-mieszczańskie, czego symbolem było przejęcie gmachu ratusza na pół roku przez szlachtę.
W nowej publikacji zostały wprowadzone dwa nowe rozdziały: „Lublin w krzywym zwierciadle” oraz „Kronika Lublina”. „Krzywe zwierciadło” przedstawia nam najbardziej znane miejskie legendy historyczne oraz bujdy i przekłamania, powielane niekiedy przez lokalnych przewodników. Natomiast fakty ujęte w porządku chronologicznym w „Kronice Lublina” tworzą kalendarium wydarzeń z historii miasta. Są doprowadzone do końca 1944 roku.

Pozostałe publikacje w opracowaniu

KRONIKA POLSKA

Autor: Wojciech Górski

Planowany rok wydania: 2023

Oprócz publikacji dotyczących Lublina, Wydawnictwo „AD MONTEM” proponuje czytelnikom pozycję z pogranicza literatury faktu i literatury pięknej. Popularny w czasach starożytnych i w epoce średniowiecza wierszowany epos i rymowana kronika, jako gatunek obecnie wymarły, został wskrzeszony przez pasjonata historii Polski, który do wielu dramatycznych akcji, rozgrywających się na dworze Piastów, dołączył wątki dynastyczne u naszych sąsiadów. Dramaturgię przekazu wzbogacają legendy, głównie o śmierci pierwszych polskich męczenników.
Doceniając wykształcenie ówczesnych ludzi i kunszt słowa pisanego, Autor składa hołd pierwszej polskiej pisarce, wnuczce króla Bolesława Chrobrego Gertrudzie Mieszkównie oraz pierwszemu polskiemu kronikarzowi, Gallowi Anonimowi.
Kronika, licząca ponad 2 700 wierszy, kończy się na śmierci księcia Bolesława Krzywoustego i podziałem Polski na dzielnice.
Oprócz wersji e-book, Autor zapowiada wersję audio-book – czytaną przez niego samego.

 

NIECODZIENNOŚĆ LUBLINA
DOŚĆ WCZEŚNIE SIĘ ZACZYNA

Rok wydania: 2024

Autor: Wojciech Górski

Będzie to kolejna książka o Lublinie, uzupełniająca cykl Lublin mało znany. Ponieważ Historia czynami spisywana jest ogólnym opisem dziejów miasta, rozdział z pierwszej książki: „Historie dramatyczne i niezwykłe, opowieści prawdziwe i zmyślone”, zawierający w niej około 30 tematów, został tu rozwinięty do kilkuset tematów, ilustrujących najbardziej dramatyczne, najwznioślejsze i najbardziej sensacyjne wydarzenia w historii miasta. Będzie też prezentacją osiągnięć cywilizacyjnych miasta.
W książce tej, podobnie jak w książce Przeszłość zabytkami zapisana, kluczami do tematów są rymowane hasła. Będzie w niej oryginalne ujęcie nadzwyczajnych zdarzeń w długich dziejach Lublina.
Publikację zamyka „Kalendarz Lubelski”, porządkujący daty dzienne z historii miasta.
Autor zachęca entuzjastów wiedzy o Lublinie oraz lokalnych dziennikarzy do wyszukiwania kolejnych dat dziennych z historii Lublina i uzupełniania utworzonego po raz pierwszy lubelskiego kalendarza.

 

SI QUAERIS MIRACULA…
Przewodnik po zabytkach sakralnych Lublina

Autor: Wojciech Górski

Rok wydania: 2025

Przewodnik będzie prezentacją zabytkowych obiektów sakralnych w Lublinie. Będzie szczególnie polecany miejskim przewodnikom, historykom sztuki oraz duchownym – by nie zapomnieli głównych postaci, przedstawionych w rzeźbach i na obrazach oraz umieli właściwie odczytywać ich hagiograficzne atrybuty.
Odkrywanie tajemnic, wyrażonych przez autorów dawnych dzieł ikonograficznych jest zadaniem, które w tej książce nie zostanie przez Autora zakończone – wiele fascynujących scen jak ambona z czterema królami i potworem w po-karmelitańskim kościele przy ul. Staszica czeka na odkrywców hagiograficznych symboli.